Kartki z pamiętnika młodej mężatki

Audiobook: Kartki z pamiętnika młodej mężatki

 

Magdalena Samozwaniec

 

Anna Szawiel

 

Biblioteka Akustyczna

 

1 godz. 17 min.

 

Mały digipack dwuskrzydełkowy

 

Wysyłamy: w ciągu 24 godzin

29,90 zł

29,90 zł za szt

 • Wyślij do znajomego

  Wyślij do znajomego

  Kartki z pamiętnika młodej mężatki

  Kartki z pamiętnika młodej mężatki

  Odbiorca: :

  * Pola wymagane

    lub  Anuluj

 • rok wydania: 2011
  ISBN:
  978-83-62686-84-1
  format: 14 x 12,7cm
  Producent: Biblioteka Akustyczna

  Kartki z pamiętnika młodej mężatki”, jedna z wielu satyrycznych książek Magdaleny Samozwaniec, autorki m.in. „Na ustach grzechu: powieść z życia wyższych sfer towarzyskich”, „Czy chcesz być dowcipny? Straszliwe opowieści na wesoło”, „Starość musi się wyszumieć”, „O kobiecie, która znalazła kochanka: powieść osnuta na tle najbliższej, nieokreślonej bliżej przyszłości. Rzecz dzieje się w Krakowie”, „Świadomego ojcostwa” czy „Wroga kobiet”, ukazuje się jako audiobook w interpretacji Anny Szawiel.

  Warszawy czar i Kazio-talizman, czyli o przewrocie majowym z perspektywy hotelowego okna. W  „Kartkach z pamiętnika młodej mężatki” Magdalena Samozwaniec przedstawia słuchaczom audiobooka beztroską Mimi Bigourdan, a właściwie Mimi przedstawia się sama: „Postanowiłam pisać pamiętnik, aby utrwalić swoje wrażenia pierwszych dni w Polsce po długoletnim pobycie w Paryżu". Mimi kocha Warszawę, przyjaciel Kazimierz mówi o miłości, pamiętnik kipi emocjami i skrzy się humorem. Wrażeń jest bez liku, a wszystko szalenie zabawne. „Zwyciężamy. Wciąż słyszę okrzyk na cześć naszych wodzów. Tłum ludzi przeszedł pod oknami Bristolu, śpiewając piękną pieśń: Nie damy ziemi skąd nasz ród. O, nie, nie damy! Jest to wzniosłe i porywające. Przyłączyłam się w duchu do śpiewających. W dali słychać grzmot nieustanny armat, bomb i kartaczy. Moja niesłychana odwaga wprost mnie przeraża. Ce sang froid!" Zaskoczona wydarzeniami Mimi na swój sposób interpretuje sytuację obserwowaną przez szyby hotelu Bristol (a jeszcze do tego uruchamia wyobraźnię). Rzecz o przewrocie majowym z 1926 roku - niezwykle przewrotnie. A poza tym o doktorach, kokietowaniu i bólu istnienia. Ot, problemy młodej mężatki.

  Posłowie do książki napisał znany publicysta Jan Wróbel.

  Nie ma nic trudniejszego jak kokietowanie doktorów. Trzeba się nieraz siłą woli wstrzymywać od wypróbowanych skądinąd i efektownych powiedzeń i przechwałek.

  - To dziwne - mówią czasem kobiety dla dodania sobie prestige'u - ale ja na przykład nie mam wcale pulsu. Nikt się go nie domaca. To trudno, u mnie już widać wszystko musi być inaczej jak u drugich. Wrażenie bywa na ogół, jeśli nie bardzo, to w każdym razie dosyć zastanawiające. Zakochany znajdzie w tym fenomenie jeszcze jeden dowód, że takiej drugiej nie ma. I patrząc na śliczną nóżkę w migdałowej jedwabnej pończoszce, poczuje, że sam ma puls w porządku. Tymczasem doktor tyle tylko, że sobie przypomni najniepotrzebniej rozdziały swoich ksiąg medycznych, np.: patrz nr.106 „Charłactwo", 189B „Histeria".

  (fragment)

  Magdalena Samozwaniec (1894–1972, właśc. Magdalena Kossak) – pisarka, satyryczka, autorka powieści, bajek i wierszy. Przyszła na świat w artystycznej rodzinie Kossaków. Wnuczka Juliusza, córka Wojciecha Kossaka, młodsza siostra poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, stryjeczna siostra Zofii Kossak-Szczuckiej. Zadebiutowała powieścią „Na ustach grzechu” (1922), która – jako zgrabna parodia „Trędowatej” ¬– zapoczątkowała jej ogromną popularność. Popularność tę ugruntowały inne pozycje, włącznie z „Kartkami z pamiętnika młodej mężatki”, które ukazują się właśnie w wersji audio.

   

  Opinie

  Napisz opinię

  Kartki z pamiętnika młodej mężatki

  Kartki z pamiętnika młodej mężatki

  30 innych audiobooków w tej samej kategorii:

  Klienci którzy zakupili ten audiobook kupili również: