Krążownik spod Somosierry

Audiobook: Krążownik spod Somosierry

 

Karol Olgierd Borchardt

 

ADAM SZYSZKOWSKI

 

Qes Agency

 

14 godz. 18 min.

 

Pudełko DVD Slim

 

Wysyłamy: w ciągu 24 godzin

29,99 zł

29,99 zł za szt

 • Wyślij do znajomego

  Wyślij do znajomego

  Krążownik spod Somosierry

  Krążownik spod Somosierry

  Odbiorca: :

  * Pola wymagane

    lub  Anuluj

 • rok wydania: 2009
  ISBN: 978-83-61593-09-6
  format: 13,5x19 cm
  Producent: Qes Agency

  Zbiór opowieści ukazujących prawdziwe postaci i wydarzenia, w których autor sam uczestniczył lub usłyszał o nich, ale uwiarygodnił ich autentyczność. Znajdują się tutaj opowiadania różniące się znacznie tematem. Poszczególne opowiadania dzieli dystans czasowy i przestrzeń geograficzna, różnią się także tłem historycznym, scala je natomiast osoba narratora i miejsce akcji, którym jest statek i morze. Są tutaj wspomnienia ze szkół morskich, z rejsów na żaglowcach, statkach handlowych i pasażerskich, które w czasie II wojny światowej zostały przekształcone na transportowce wojskowe. Niektóre z opowiadań bawią do łez, inne zaś mrożą krew w żyłach.

  Absolwenci szkoły morskiej w Tczewie, teraz już oficerowie, kapitanowie statków i dowódcy okrętów, przemierzają morza i oceany całego świata. Scharakteryzowani z naturalną prostotą i bez zbędnych upiększeń przez Autora, odkrywają swoje życiorysy, z których stworzyć by się dało nie jeden film sensacyjny. Pełne swoistego humoru marynarskiego rozdziały opisują codzienne życie polskich marynarzy, pływających na polskich transatlantykach s.s. Kościuszko, s.s. Polonia, s.s Puławski. Poznajemy okoliczności tworzenia polskiej floty transatlantyckiej, która w okresie międzywojennym stanowiła wizytówkę młodego państwa polskiego na wszystkich kontynentach. Opisy portów i miast, tak odmienne od istniejący dzisiaj pozwalają wczuć się w klimat lat poprzedzających drugą wojnę światową. Problemy kapitanów, których wykształciły marynarki wojenne zaborców w konfrontacji z załogami, których członkowie nie mieli żadnych tradycji morskich a często morze pierwszy raz dane było im zobaczyć z pokładu statku szkolnego „Lwów”, tworzą fantastyczny miszmasz językowo-kulturowo-obyczajowy. 
  Gdy rozwój przedwojennej polskiej floty handlowej przerywa wybuch II wojny światowej, stajemy się świadkami zmagań o ocalenie statków i ludzi. Opisy walk w rejonie zatoki Gdańskiej, brawurowe ucieczki internowanych statków, dowodzonych przez młodych i wręcz szalonych kapitanów wypełniają znaczą część książki. Wymieniane w poszczególnych rozdziałach przykłady polskiej, huzarskiej fantazji połączonej z lekceważeniem niebezpieczeństwa wydają się być zdarzeniami z pogranicza bajki dla dzieci. Jednak, zarówno wszystkie zdarzenia jak i postacie opisywane przez Autora są jak najbardziej rzeczywiste. Wszyscy bohaterowie wymieniania są z imienia i nazwiska. I choć wielu z nich odeszło na wieczną wachtę, pozostały po nich książki i podręczniki dotąd wykorzystywane przy kształceniu kolejnych pokoleń marynarzy i żeglarzy.    

  Opinie

  Napisz opinię

  Krążownik spod Somosierry

  Krążownik spod Somosierry

  30 innych audiobooków w tej samej kategorii:

  Klienci którzy zakupili ten audiobook kupili również: