Krzysztof Kolumb

Audiobook: Krzysztof Kolumb

 

James Fenimore Cooper

 

Andrzej Szopa

 

Lissner Studio

 

10 godz. 0 min.

 

Pudełko DVD

 

Wysyłamy: w ciągu 24 godzin

24,90 zł

24,90 zł za szt

 • Wyślij do znajomego

  Wyślij do znajomego

  Krzysztof Kolumb

  Krzysztof Kolumb

  Odbiorca: :

  * Pola wymagane

    lub  Anuluj

 • rok wydania: 2011
  ISBN:
  978-83-62797-7
  format: 13,5 x 19 cm
  Producent: Lissner Studio


  James Fenimore Cooper to angielski pisarz i publicysta polskiego pochodzenia, tworzący w języku angielskim. Problematykę powieści Conrada można określić jako psychologiczno-moralną. W swoim dorobku ma ponad 60 dzieł, a największą popularność zdobył dzięki historyczno-przygodowemu cyklowi powieści z serii Leather-Stocking Tales (Opowieści Skórzanej Pończochy) w Polsce znanemu jako Pięcioksiąg SOkole Oko. Utwory te to romantyczny i idealistyczny obraz osiemnastowiecznej Ameryki Północnej i zamieszkujących ją Indian i osadników. Cechują je barwne opisy przyrody, wartka i pełna napięcia akcja, mocno naszkicowane sylwetki głównych bohaterów. Wysoko oceniane przez współczesnych i wciąż popularne, stanowią one żywy do dziś wzór przygodowej powieści indiańskiej.

  Twórczość Coopera kwalifikuje się również do miana publicystyki społeczno-politycznej. Za najlepszą w tej dziedzinie uważane jest jedno z ostatnich jego dzieł - wydana powieść Paluch szatana. W wydanej w 1828 powieści Pojęcie o Amerykanach wyjaśniał Europejczykom istotę charakteru Amerykanina. Jako arystokrata i ziemianin cenił ziemię i hołdował klasie ziemskiej, krytykował jednocześnie wzrastający oportunizm klasy średniej i rozwój nowoczesnego kapitalizmu. Będąc gorącym patriotą, uważał iż Stany Zjednoczone nie powinny naśladować Europy. Jednocześnie zawsze był rzecznikiem Ameryki w Europie i obrońcą Europy w Ameryce. Jego bezkompromisowy krytycyzm przysporzył mu wielu wrogów. Jako społeczno-polityczny publicysta i myśliciel został doceniony bardzo późno.

  Innym nurtem jego twórczości literackiej była powieść marynistyczna. Do najbardziej znanych jego powieści z tego gatunku należy Czerwony korsarz  Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków i wydane w wielu krajach. Znane i popularne po dziś dzień, były wielokrotnie ekranizowane.


  Opinie

  Napisz opinię

  Krzysztof Kolumb

  Krzysztof Kolumb

  30 innych audiobooków w tej samej kategorii:

  Klienci którzy zakupili ten audiobook kupili również: