Antek, Grzechy dzieciństwa, Kamizelka

Audiobook: Antek, Grzechy dzieciństwa, Kamizelka

 

Bolesław Prus

 

MAREK WALCZAK

 

Aleksandria

 

3 godz. 0 min.

 

Pudełko DVD

 

Wysyłamy: w ciągu 24 godzin

14,00 zł

14,00 zł za szt

 • Wyślij do znajomego

  Wyślij do znajomego

  Antek, Grzechy dzieciństwa, Kamizelka

  Antek, Grzechy dzieciństwa, Kamizelka

  Odbiorca: :

  * Pola wymagane

    lub  Anuluj

 • rok wydania: 2007
  ISBN:
  978-83-60313-19-0
  format: 19 x 13,5cm
  Producent: ALEKSANDRIA

  "Gdy miał pięć lat, użyto go już - do pasania świń. Ale Antek nie bardzo się za nimi oglądał. Wolał patrzeć na drugą stronę Wisły, gdzie za wapiennym wzgórzem raz na raz pokazywało się coś wysokiego i czarnego. Wyłaziło to z lewej strony, jakby spod ziemi, szło w górę i upadało na prawo. Za tym pierwszym szło zaraz drugie i trzecie, takie same czarne i wysokie.

  Tymczasem świnie, swoim obyczajem, wlazły w kartofle. Matka spostrzegłszy to zawinęła się wedle sukiennej kamizelki Antkowej tak, że chłopiec prawie tchu nie mógł złapać. Ale że nie miał w sercu zawziętości, bo było z niego dziecko dobre, więc wykrzyczawszy się i wydrapawszy kamizelkę, zapytał matki:

  - Matulu! A co to takie czarne chodzi za Wisłą? Matka spojrzała w kierunku Antkowego palca, przysłoniła oczy ręką i odparła:

  - Tam za Wisłą? Cóż to nie widzisz, że wiatrak chodzi? A na drugi raz pilnuj świń, bo cię pokrzywami wysmaruję.

  - Aha, wiatrak! A co on, matulu, za jeden?"

  Bolesław Prus (Aleksander Głowacki) - urodził się w Hrubieszowie na lubelszczyźnie. Uczył się w szkole powiatowej w Lublinie, od 1862 w gimnazjum w Siedlcach, potem w Kielcach pod opieką starszego brata i nauczyciela historii – Leona Głowackiego. W 1863 uciekł do oddziału powstańczego. Ranny, dostał się do rosyjskiej niewoli. W 1864 Roku wstąpił do lubelskiego liceum. Cztery lata później został przyjęty na wydział matematyczno-fizyczny Szkoły Głównej w Warszawie. Po drugim Roku zrezygnował ze studiów. Od 1872 współpracował jako felietonista z „Opiekunem Domowym” i „Niwą”, od 1873 z „Muchą” a od 1874 z „Kolcami”. Od 1875 prowadził kronikę tygodniową. Najpierw w „Kurierze Warszawskim” potem w „Kurierze Codziennym i „Tygodniku Ilustrowanym”. Do 1911 Roku napisał około 1100 felietonów. Zmarł w Warszawie. Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.  Opinie

  Napisz opinię

  Antek, Grzechy dzieciństwa, Kamizelka

  Antek, Grzechy dzieciństwa, Kamizelka

  30 innych audiobooków w tej samej kategorii:

  Klienci którzy zakupili ten audiobook kupili również: