Operacja ˝Lawina˝. Dzieje przemilczanej zbrodni UB

Audiobook: Operacja ˝Lawina˝. Dzieje przemilczanej zbrodni UB

 

Maciej T. Nowak

 

Wojciech Najda

 

Wydawnictwo NOWIK Sp. j.

 

6 godz. 28 min.

 

Mały digipack dwuskrzydełkowy

 

Wysyłamy: w ciągu 24 godzin

26,00 zł

26,00 zł za szt

 • Wyślij do znajomego

  Wyślij do znajomego

  Operacja ˝Lawina˝. Dzieje przemilczanej zbrodni UB

  Operacja ˝Lawina˝. Dzieje przemilczanej zbrodni UB

  Odbiorca: :

  * Pola wymagane

    lub  Anuluj

 • Rok wydania: 2012
  ISBN:
  978-83-62687-24-47
  format: 13,7 x 12,5 cm
  Producent: Wydawnictwo Nowik


  Wydanie audio książki Operacja „Lawina”. Dzieje przemilczanej zbrodni UB to solidnie udokumentowana, napisana żywo i przekonująco, próba rekonstrukcji zdarzeń, które miały miejsce we wrześniu 1946 roku. To wtedy co najmniej 158 osób, partyzantów Narodowych Sił Zbrojnych z Podbeskidzia, z okolic Baraniej Góry, znalazło się na Opolszczyźnie, gdzie miał być ich pierwszy przystanek w drodze na Zachód – i gdzie zostali bestialsko zamordowani, bo cała akcja okazała się intrygą Urzędu Bezpieczeństwa. Jest to historia ostatnich dni legendarnego oddziału Henryka Flamego, ps. „Bartek”, dowódcy znanego ze swej iście ułańskiej fantazji. To właśnie on zasłynął patriotyzmem, ale i wielką brawurą, kiedy nie bacząc na milicję i ubeków, przedefilował w Wiśle ze swoim oddziałem, 3 maja 1946 roku, dla uczczenia zakazanego przez władzę narodowego święta.

  Książka, wysoko oceniona przez historyków, mówi także o wieloletnich poszukiwaniach mogił partyzantów i dokumentacji wyjaśniającej okoliczności tych wydarzeń. Lektura książki przypomina, jak wyglądało „umacnianie władzy ludowej”, czasy, gdy prawda była niebezpieczna – mówi o „Śląskim Katyniu”, wiosce Barut pod Strzelcami Opolskimi, miejscu zbrodni. Cynizm siepaczy UB i NKWD starannie zacierających ślady dokonanych czynów przerasta wszelkie wyobrażenia – dlatego tym cenniejsze są książki ocalające od zapomnienia „Żołnierzy Wyklętych”, hołd złożony ich pamięci.


  Maciej T. Nowak (ur. 21 maja 1976 r.) jest absolwentem politologii Uniwersytetu Opolskiego, od ponad 10 lat dziennikarzem. Pracował w „Gazecie Wyborczej”, „Nowej Trybunie Opolskiej” i na stanowisku sekretarza redakcji w dzienniku „Polska The Times Gazeta Opolska”. Pasjonuje go historia najnowsza, zajmował się tematyką prawną i kryminalną, ale nieobce były mu także inne zagadnienia: w 2011 r. wydał książkę Ten gitarowy huk. Historia zespołu TSA. Obecnie w Radiu Opole prowadzi audycję „Loża radiowa”.

  czyta: Wojciech Najda (ur. 23 września 1976 r.). Z wykształcenia politolog, z zawodu dziennikarz radiowo-telewizyjny, lektor. Lubiany i rozpoznawalny głos, pamiętany zarówno z telewizji publicznej, jak i polskojęzycznych kanałów tematycznych (Discovery, Cyfra-Plus oraz Zone Reality History)

  Opinie

  Napisz opinię

  Operacja ˝Lawina˝. Dzieje przemilczanej zbrodni UB

  Operacja ˝Lawina˝. Dzieje przemilczanej zbrodni UB

  30 innych audiobooków w tej samej kategorii:

  Klienci którzy zakupili ten audiobook kupili również: