Życie Anny Walentynowicz

Audiobook: Życie Anny Walentynowicz

 

Tomasz Jastrun

 

Beata Rakowska, Tomasz Jastrun

 

MTJ

 

4 godz. 15 min.

 

Małe pudełko DVD

 

Wysyłamy: w ciągu 24 godzin

29,90 zł

29,90 zł za szt

 • Wyślij do znajomego

  Wyślij do znajomego

  Życie Anny Walentynowicz

  Życie Anny Walentynowicz

  Odbiorca: :

  * Pola wymagane

    lub  Anuluj

 • rok wydania: 2011
  ISBN:978-83-7699-124-5
  format: 14 x 13,5 cm
  Producent: MTJ

  "Życie Anny Walentynowicz" to książka Tomasza Jastruna, poety, prozaika, felietonisty (pisywał do paryskiej "Kultury", "Polityki", "Rzeczpospolitej", "Elle")oraz krytyka literackiego, syna poety Mieczysława Jastruna i poetki Mieczysławy Buczkówny, autora takich pozycji jak "Bez usprawiedliwienia", "Promienie błędnego koła", "Na skrzyżowaniu Azji i Europy", "Biała łąka", "Czas pamięci i zapomnienia", "Węzeł Polski", "Obok siebie", "Miłość-niemiłość", "Powitania i pożegnania".

  Słuchacze "Życia Anny Walentynowicz" - książki, którą w formacie audiobooka czytają Beata Rakowska oraz sam autor (słowo wstępne), a która po raz pierwszy ukazała się w 1985 roku nakładem podziemnej Niezależnej Oficyny Wydawniczej - poznają losy tytułowej bohaterki, spisane na podstawie jej osobistej relacji, obejmujące okres do 1984 roku. Obecne wydanie jest jednak uzupełnione o wstęp autora, dopisany w styczniu 2011 roku.

  Anna Walentynowicz jest jedną z najważniejszych postaci wydarzeń z Sierpnia 1980 roku, które doprowadziły do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". Urodziła się w 1929 roku w Równem na Wołyniu. W 1950 roku, po ukończeniu kursu spawaczy, rozpoczęła pracę w Stoczni Gdańskiej, a w 1970 roku brała udział w protestach na Wybrzeżu. Od 1978 była członkiem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Kolportowała prasę niezależną, pisała artykuły dla "Robotnika Wybrzeża", udostępniała również swoje mieszkanie opozycji jako punkt kontaktowy. Poza działalnością zawodową i związkową, opiekowała się i pomagała ludziom chorym i starszym. Rozwiązanie przez zarząd Stoczni Gdańskiej umowy o pracę z Anną Walentynowicz stało się jedną z bezpośrednich przyczyn wybuchu strajku w sierpniu 1980 roku. W okresie stanu wojennego była 3-krotnie internowana, później zaś wielokrotnie zatrzymywana na "48 godzin". Zdecydowanie sprzeciwiła się idei i uzgodnieniom "Okrągłego stołu". W 2006 roku została odznaczona Orderem orła Białego. Zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego Tupolewa Tu-154 pod Smoleńskiem.

  Tomasz Jastrun (ur. 15 września 1950 w Warszawie) — polski poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki i reporter. Absolwent polonistyki. Syn poetów Mieczysława Jastruna i Mieczysławy Buczkówny. W czasach PRL związany z opozycją demokratyczną, należał do „Solidarności”; w jego mieszkaniu znajdował się nawet punkt dystrybucji publikacji niezależnych. Brał udział w strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina; po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się przez kilka miesięcy.

  Pisał felietony dla paryskiej „Kultury”, „Rzeczpospolitej”, „Newsweeka”, „Twojego Stylu”, „Zwierciadła” oraz „Wprost”.

   

  Opinie

  Napisz opinię

  Życie Anny Walentynowicz

  Życie Anny Walentynowicz

  30 innych audiobooków w tej samej kategorii:

  Klienci którzy zakupili ten audiobook kupili również: