Filtr formatów:
CD audio
MP3 CD
MP3 download
Filtr treści:
adaptacja
brak informacji
pełna
skrócona
wykład
Strona główna » LITERATURA ŚWIATOWA » Współczesna literatura światowa » Mario Puzo, OJCIEC CHRZESTNY, 2CD - MP3

Wybierz kategorię

KONTAKT
KONTAKT
oraz
ZAMÓWIENIA TELEFONICZNE

tel. 22 736 61 27
kom. 781 776 894

w godz: 9.00-16.00


Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wpisz poniżej swój adres e-mail, na który będziemy przesyłać informacje o nowościach i promocjach.

Usuń

Promocje

 

Audiobook: Mario Puzo, OJCIEC CHRZESTNY, 2CD - MP3


Czas nagrania: 18 godz.
Opakowanie: Pudełko DVD szerokie

rok wydania: 2007
ISBN: 83-60711-27-9
format:
13,5x19 cm
Producent: Propaganda

Wielowątkowa opowieść o losach jednej z najpotężniejszych rodzin mafijnych w Nowym Jorku oraz głowy tego rodu, tytułowego Ojca Chrzestnego - Don Vita Corleone. Co oczywiste, życie w takim środowisku polega na stałym łamaniu prawa, jest pełne przemocy i brutalności, nie brak w nim krwawych zabójstw i najokrutniejszych zbrodni, jednak mafia w powieści Puzo ma również inne oblicze. Na plan pierwszy wysuwa się bowiem nie tyle zwykła chęć władzy i rywalizacja pomiędzy Rodzinami, co reguły, którym pozostaje się wiernym - lojalność wobec rodziny, szacunek i szlachetność oraz prosta zasada, że każda zdrada wymaga pomsty. Za przykład służy nam tu sam Vito Corleone - człowiek wymagający, ale sprawiedliwy, mądry i odpowiedzialny, wzorowy ojciec i mąż. To właśnie ta fascynująca gra honoru i nienawiści, szacunku i pogardy, miłości i śmierci sprawia, że powieść czyta się (i słucha!) z zapartym tchem...

Jedna z największych powieści XX wieku, sprzedała się w ponad 20 milionach egzemplarzy i zasłużenie okrzyknięta została mianem arcydzieła.

Wybierz format:
34.40 PLN
Cena brutto
34.40 PLN


Dostępność:
Produkt chwilowo niedostępny

Ci, którzy kupili tego audiobooka, kupili również:

 Pokaż recenzje 
  
Inne produkty z tej samej kategorii
Recenzja naszych ekspertów
o Mario Puzo, ,,Ojciec chrzestny"

Lucjan Kubica, AudioBook.pl

Mario Puzo, OJCIEC CHRZESTNY, 2CD - MP3

Autor: Mario Puzo
Tytuł: ,,Ojciec chrzestny"
Czyta: Artur Dziurman
Czas: 18 godz.
Nośnik: 2 CD MP3
Wydawca: Propaganda

Posłuchaj fragmentu

Interpretacji Ojca chrzestnego podjął się Artur Dziurman i robi to z prawdziwą klasą. To, co szczególnie przykuwa uwagę już na początku, to sposób, w jaki obniża i podnosi swój głos przy naśladowaniu głosów poszczególnych postaci. Dzięki temu nie mamy najmniejszego problemu z odróżnieniem poszczególnych osób, które mówią w danym momencie, a poprzez konsekwentne stosowanie tego zabiegu po niedługim czasie bez problemu możemy przypisać głos do konkretnej postaci.Południe Włoch, a dokładnie Sycylia, jest regionem o bardzo niskim zaufaniu społecznym, natomiast o bardzo mocnych więzach rodzinnych. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat specyfika ta niewiele się zmieniała. Zjawisko to spowodowało, że w XX wieku na południu Włoch nie rozwinął się przemysł ani prywatna przedsiębiorczość, gdyż Sycylijczycy nie mają zaufania do nikogo, kto nie wywodzi się z ich kręgu rodzinnego. Nie mają także zaufania do instytucji rządowych, uznając je za obce i wrogie. Jedyny biznes, jaki można było zaplanować, musiał być oparty na więzach rodzinnych i nie wychodzić poza nie. 

Natomiast Stany Zjednoczone to kraj całkowicie odmienny od Sycylii. Cechuje go duże zaufanie społeczne oraz rozbudowane instytucje obywatelskie. Na początku XX w. Włosi z Sycylii emigrujący do Stanów Zjednoczonych przed biedą, dzięki swojej specyficznej kulturze i mentalności, tak odmiennej od amerykańskiej, zorganizowali jedną z najsilniejszych organizacji mafijnych. Jedną z takich rodzin mafijnych daje nam poznać od środka Mario Puzo w słynnym już Ojcu chrzestnym. Książka ta zyskała sławę głównie dzięki rewelacyjnej ekranizacji Francisa Forda Coppoli i niesamowitej grze aktorskiej Marlona Brando i młodego wówczas Ala Pacino.

Niezmiernie ciekawa jest sycylijska mentalność, o której już wspominałem; mentalność, która była powodem wyniszczenia i biedy południa Włoch i jednocześnie źródłem sukcesu w Stanach Zjednoczonych. Dla Sycylijczyka najważniejsza jest rodzina, stanowiąc najwyższą wartość, dla której można poświęcić wszystko, nawet własne życie. Dobrze ujmie to Don Corleone mówiąc: "przyjaźń jest wszystkim... prawie się równa rodzinie". Sycylijczyk nigdy nie przebaczy krzywdy wyrządzonej rodzinie, dlatego tak ważną rolę w ich życiu spełnia prawo vendetty. Dzięki swojemu uporowi i konsekwencji oraz ciągłej vendetcie Włosi szybko wyeliminowali z rozgrywki w Ameryce innych mafiosów. Jest jeszcze jedno ważne niepisane prawo, które decyduje o spójności i sile włoskich rodzin mafijnych - omerta - czyli zasada milczenia. Sycylijczyk nie wyda policji nawet wroga, gdyż porachunki załatwia się nie przy pomocy władz, lecz przy pomocy rodziny. Będzie milczał także, gdy grozić mu będzie wieloletnie więzienie czy śmierć. Ten, wydawałoby, się przestarzały kodeks honorowy i proste wartości rewelacyjnie sprawdziły się w warunkach amerykańskich.

Uosobieniem wspomnianych wyżej cech jest tytułowy bohater książki - Don Corleone. Jako młody chłopak przybył on do USA i zaczynając od zera, dzięki sile swojej osobowości oraz inteligencji, stworzył własne imperium. Ma on niespotykanie mocny charakter. Jest niczym Bóg, do którego ludzie zwracają się o pomoc jak do ostatniej instancji, bo Vito Corleone nie budował swojego imperium dla władzy, czy pieniędzy, ale po to, by zapewnić jak najlepszy byt swojej rodzinie i wszystkim tym, którzy oddali się pod jego opiekę. I ma on wszystkie cechy, które jesteśmy skłonni przypisywać starotestamentowemu Bogu. Jest sprawiedliwy, ale jednocześnie okrutny. Bezwzględnie i niezwłocznie każe swoich wrogów, chroni tych, którzy oddają się pod jego opiekę, ale wymaga całkowitego oddania. Odwraca się od tych, którzy popadli w niełaskę przez swoje zachowanie. Można powiedzieć, że jest nieomylny i nie podejmuje błędnych decyzji. Bije od niego powaga i siła, przed którą nie sposób nie czuć szacunku. I my sami, słuchając książki nabieramy do niego szacunku i rosnącego podziwu. Don Corleone to mężczyzna, który okazuje swoją męskość nie poprzez siłę i brutalność, ale przez rozsądek, zdecydowanie i siłę woli.

Główna akcja książki toczy się w drugiej połowie lat 40. oraz w latach 50. Stany Zjednoczone wychodzą zwycięsko z wojny i zaczynają się dla nich lata nieustannej prosperity. Staje się to także okazją dla struktur mafijnych do umacniania swoich pozycji i zdobywania wpływów na nowych obszarach. Rodzina Corleonów musi poradzić sobie z nowymi wyzwaniami i ambicjami ludzi, którzy będą próbowali przejąć ich interesy.


Książka ta dobrze oddaje klimat tamtych czasów, ludzi i ich mentalność. I to nie tylko Włochów z podziemia mafijnego, ale także amerykańskich polityków, przedsiębiorców czy ludzi show-biznesu. Jeden z bohaterów powieści, piosenkarz Johny Fontaine, wzorowany jest na postaci Franka Sinatry, o którego powiązaniach ze strukturami mafijnymi głośno mówiło się swego czasu.

Interpretacji Ojca chrzestnego podjął się Artur Dziurman i robi to z prawdziwą klasą. To, co szczególnie przykuwa uwagę już na początku, to sposób, w jaki obniża i podnosi swój głos przy naśladowaniu głosów poszczególnych postaci. Dzięki temu nie mamy najmniejszego problemu z odróżnieniem poszczególnych osób, które mówią w danym momencie, a poprzez konsekwentne stosowanie tego zabiegu po niedługim czasie bez problemu możemy przypisać głos do konkretnej postaci. Ale prawdziwe mistrzostwo osiąga Dziurman przy oddawaniu emocji mówiących. Gniew, wściekłość, pogarda, miłość, szacunek, strach - wszystko to jesteśmy w stanie usłyszeć nawet w zdaniach wyrwanych z kontekstu.

Niestety książka jest niedopracowana technicznie. Wydawcy przepuścili kilka zdań, w których Dziurman się pomylił i czyta drugi raz to samo zdanie, jeszcze w środku przepraszając! Są także takie fragmenty, w których słychać wahanie w głosie czytającego, także złe zaakcentowanie wynikające z niepewności, czy dobrze się czyta. Takie zdania powinny zostać wychwycone i dograne jeszcze raz. Rozumnie, że przy tak ogromnym nagraniu, jakim jest Ojciec Chrzestny, gdzie nie pominięto żadnego fragmentu, a całość zajęła ponad 18 godzin, mogą zdarzyć się błędy i niedociągnięcia. No ale od tego właśnie jest obróbka końcowa, żeby nie marnować pracy aktora i całości nagrania poprzez wypuszczanie tego rodzaju kiksów. Trudno mi uwierzyć, że nikt nie przesłuchał gotowego nagrania przed wypuszczeniem go na rynek.

Na szczęście klasa powieści, a także wysoki poziom interpretacji Dziurmana powoduje, że możemy przymknąć oko na te "niedociągnięcia" i książka jest jak najbardziej godna polecenia.
Recenzje naszych klientów
Autor: Anonimowy Ocena: Data dodania: 2007-06-28
Dodaj recenzję

   Strona główna  |  Promocje  |  Nowości  |  O sklepie  |  Poradnik  |  Regulamin  |  Nasza wysylka  |  Reklamacje i zwroty  |  Kontakt  |  Pomoc  |  FastDeal Pomoc   
Copyright © 2011 Ateria Sp. z o.o. | oprogramowanie
| Modyfikacje Sklepy internetowe E-VENDOR
książki audio, książki na mp3, audiobook, audiobooks, książki do słuchania, książki na CD, książki na płytach, książki mówione, książki na kasetach