Filtr formatów:
CD audio
MP3 CD
MP3 download
Filtr treści:
adaptacja
brak informacji
pełna
skrócona
wykład
Strona główna » DLA NASTOLATKÓW » Isaak Bashevis Singer, OPOWIADANIA DLA DZIECI, CZĘŚĆ I, 4CD

Wybierz kategorię

KONTAKT
KONTAKT
oraz
ZAMÓWIENIA TELEFONICZNE

tel. 22 736 61 27
kom. 781 776 894

w godz: 9.00-16.00


Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wpisz poniżej swój adres e-mail, na który będziemy przesyłać informacje o nowościach i promocjach.

Usuń

Promocje

 

Audiobook: Isaak Bashevis Singer, OPOWIADANIA DLA DZIECI, CZĘŚĆ I, 4CD


Czyta: JERZY STUHR
Czas nagrania: 5 godz.34 min
Opakowanie: Duże pudełko kartonowe

rok wydania: 2006
ISBN: 83-7278-216-4
format:
14,5x25 cm
Producent: Media Rodzina

"
Dwa duchy przechodziły przez wioskę: Mazeł, czyli powodzenie i Szlimazeł czyli pech. Ludzie nie widzą duchów ale duchy widzą się nawzajem..."
21 opowiadań I. Singera w wykonaniu Honorowego Ambasadora Hansa Ch. Andersena w Polsce.


Na płycie między innymi:
 • Starsi z Chełma i klucz Grenendełe
 • Gasnące światełka
 • Mazeł i Szlimazeł albo mleko lwicy
 • Dlaczego Noe wybrał gołębicę
 • Mędrcy z Chełma i głupi karp
 • Rabbi Lejb i czarownica Kunegudna
 • Lemel i Cypa
 • Interesy Szemiela
 • Opowieść o dwóch liściach
  i inne


  ISAAC BASHEVIS SINGER - urodził się 14.07.1904 w Leoncinie w pobliżu Nowego Dworu Mazowieckiego. Był synem rabina. W dzieciństwie mieszkał w Warszawie i Biłgoraju. W 1935 roku wyemigrował do USA. Prawie wszystkie utwory Singera powstały w języku jidysz, a na inne języki (w tym polski) tłumaczone były z przekładów angielskich, przygotowywanych pod kierunkiem pisarza. Szczególne miejsc w jego dorobku zajmują opowiadania. Za namową wydawców zaczął pisać dla dzieci, co dało mu dużo radości i satysfakcji. W utworach tych wskrzesza Polskę swojego dzieciństwa i w niezwykły, pełen humoru sposób, wskrzesza folklor żydowski. W 1978 roku Isaak Bashevis Singer otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

Wybierz format:
29.00 PLN
Cena brutto
29.00 PLN


Dostępność:
Produkt chwilowo niedostępny

Ci, którzy kupili tego audiobooka, kupili również:

 Pokaż recenzje 
  
Inne produkty z tej samej kategorii
Recenzja naszych ekspertów
Czy dzieci są najlepszymi krytykami literackimi

Sebastian Rusak, AudioBook.pl

Isaak Bashevis Singer, OPOWIADANIA DLA DZIECI, 4CD Autor: Isaak B. Singer
Tytuł: "Opowiadania dla dzieci"
Czyta: Jerzy Stuhr
Czas: 5 godz. 34 min
Nośnik: 4 CD
Wydawca: Media Rodzina

Posłuchaj fragmenu


Najciekawsze opowiadania dla dzieci to te, które są opowiadane. Co chcę przez to powiedzieć? Po pierwsze to, że słuchanie jest dla dzieci ciekawsze. To przedpiśmienne zasłuchanie jest ciągle żywe w naszej psychice, a szczególnie w psychice dziecka, które jeszcze nie weszło w pełni w kulturę pisma. Po drugie oczywistym jest, że opowiedzieć coś można również na papierze. Idealną sytuacją wydaje się ta, gdy te dwa rozumienia się zbiegną. Taka opowieść, by mogła być zrozumiana musi mieć pewne niezbywalne cechy. Rządzi się ona swoimi prawami, innymi niż tekst przeznaczony tylko do "cichego" czytania. Chyba najistotniejsza jest wiarygodność opowiadającego. Opowiadający, tak ten, który pisze, jak i ten, który fizycznie opowiada, musi być uczciwy, tym bardziej, gdy mówi do dzieci, one natychmiast wychwycą wszelką sztuczność. Tylko w nielicznych przypadkach tak ważna jest autentyczność.

 


 

Opowiadania dla dzieci Isaaca Bashevis Singera otrzymujemy już w formie przeczytanej. Jeśli chodzi o płaszczyznę pierwszą, tzn. płaszczyznę treści, to sam autor swym tekstem Czy dzieci są najlepszymi krytykami literackimi? doskonale przedkłada wszystko to, co w jego opowiadaniach się znajduje. Pisze między innymi: "To musi być moja opowieść. Musi wyrażać moją osobowość, mój charakter, mój sposób patrzenia na świat." Jest w tym zdaniu więc jasna deklaracja autentyczności - oczywiście na deklaracjach się nie kończy. Dalej mówi o tym, jak ważną rolę w literaturze dziecięcej odgrywa folklor, zauważa jak ważny jest "duchowy adres" autora, do którego wielu się nie przyznaje z obawy przed posądzeniem o szowinizm. Według niego im bardziej pisarz jest zakorzeniony w swoim środowisku, tym bardziej rozumie wszystkich ludzi. Pisarz nie tworzy niczego nowego, on po prostu z rzeczy widzianych i zasłyszanych tworzy pewną kompilację. Należy więc wskazywać na źródła swego opowiadania i to stwarza poczucie autentyczności. Ta powstała kompilacja nie musi już niewolniczo trzymać się świata dotykalnego. Dzieci z natury skłaniają się ku temu, co nadprzyrodzone, więc to nie budzi ich zastrzeżeń.

Właśnie to znajdziemy w tych opowiadaniach. Pełno w nich żydowskiego folkloru, żydowskich miasteczek, żydowskich bohaterów. Aby to wszystko było właściwie przyjęte Singer mówi o potrzebie jasnej i logicznej fabuły. To również o tym myślałem pisząc na samym początku o pewnych niezbywalnych cechach tekstu przeznaczonego do opowiadania. Wspaniała fabuła oraz barwny i niezafałszowany, bo przecież własny, świat autora.

Właściwe za całą recenzję i jednocześnie analizę mogłaby wystarczyć ta wypowiedź Singera. Doskonale opisuje on w niej to wszystko, co "wydarza się" w jego opowiadaniach. Mówi, że wydarzenia te nie dzieją się w anonimowym kraju, tylko w miasteczkach i wioskach, które autor znał. Zawsze ważną w nich rolę odgrywa "lokalny koloryt i etniczny urok". Znajdziemy więc na tej płycie i Chełm, i Lublin - miejsca bliskie pisarzowi. Poznamy wspaniałą żydowską kulturę, której częścią jest autor. Za wzór, co doskonale widać choćby w języku, Singer wziął sobie Biblię. Sam zauważa, że pełna jest ona opowieści dla dzieci, a wszystkie one są mocno zakorzenione w lokalnym kolorycie. Najciekawsze jest jednak to, że książka ta proponuje piękną, zdrową zgodę na świat. Jest to oczywiście zgoda biblijna, która wypływa wprost z faktu istnienia Boga. Daje to poczucie bezpieczeństwa, tak przecież potrzebne każdemu dziecku.

Tak napisane opowiadanie staje się prawdziwym wyzwaniem dla interpretatora. Jak to wszystko przekazać w sposób wiarygodny? Ciężar odpowiedzialności, jaka ciąży na tym, który podejmuje się tego zadania może być nie do uniesienia. Wszak nie chodzi o to by być tylko lektorem. Jerzy Stuhr, który podjął się tego wyzwania, z całą stanowczością lektorem nie jest. Jest mistrzem w swoim fachu. Nie wiem jak inaczej wyrazić mój zachwyt nad sposobem, w jaki przeczytał Opowiadania dla dzieci. Przeczytał je tak jakby je opowiadał, a to przecież najważniejsze. Nie ma w tym żadnej sztuczności, tak typowej dla dorosłych próbujących mówić do dziecka. Są oczywiście momenty, w których słychać szum odwracanych kartek, ale to tylko dodaje smaczku. Doskonale wsłuchał się w to, co chciał przekazać Singer. Dzięki temu mógł tak wspaniale przekazać treści tam opowiedziane.

Na koniec bardzo ważny cytat z opowiadania Neftali i jego koń Sus: "Ci którzy nie słuchają i nie opowiadają żyją tylko przez chwilę".


Dodaj recenzję

   Strona główna  |  Promocje  |  Nowości  |  O sklepie  |  Poradnik  |  Regulamin  |  Nasza wysylka  |  Reklamacje i zwroty  |  Kontakt  |  Pomoc  |  FastDeal Pomoc   
Copyright © 2011 Ateria Sp. z o.o. | oprogramowanie
| Modyfikacje Sklepy internetowe E-VENDOR
książki audio, książki na mp3, audiobook, audiobooks, książki do słuchania, książki na CD, książki na płytach, książki mówione, książki na kasetach