Filtr formatów:
CD audio
MP3 CD
MP3 download
Filtr treści:
adaptacja
brak informacji
pełna
skrócona
wykład
Strona główna » LITERATURA POLSKA » Współczesna literatura polska » Józef Hen, CRIMEN, 1CD - MP3

Wybierz kategorię

KONTAKT
KONTAKT
oraz
ZAMÓWIENIA TELEFONICZNE

tel. 22 736 61 27
kom. 781 776 894

w godz: 9.00-16.00


Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wpisz poniżej swój adres e-mail, na który będziemy przesyłać informacje o nowościach i promocjach.

Usuń

Promocje

 

Audiobook: Józef Hen, CRIMEN, 1CD - MP3


Czas nagrania: 18 godz.6 min
Opakowanie: Pudełko DVD

ISBN: 978-83-61592-23-5
format: 19 x 13,5 cm
Producent: StoryBox

Crimen”, powieść, która w postaci audiobooka ukazuje się w interpretacji Henryka Pijanowskiego, to jeden z licznych utworów Józefa Hena, polskiego publicysty, pisarza, dramaturga, reportażysty, autora takich pozycji jak „Mgiełka”, „Nie boję się bezsennych nocy”, „Nikt nie woła”, „Odejście Afrodyty”, „Mój przyjaciel król”, „Milczące między nami”.

Crimen (łac. zbrodnia), tak brzmi tytuł powieści Józefa Hena. Kryminał, którego akcja toczy się na terenach Rusi Czerwonej, stał się inspiracją do powstania serialu telewizyjnego. Główny bohater, Tomasz Błudnicki, powraca po kilku latach do domu, aby wyjaśnić zagadkową śmierć ojca...

Józef Hen
(ur. 8 listopada 1923 w Warszawie) — polski pisarz, publicysta, dramaturg, scenarzysta i reportażysta żydowskiego pochodzenia, autor takich dzieł jak „Mgiełka”, „Crimen”, „Nie boję się bezsennych nocy”, „Nikt nie woła”, „Nowolipie”, „Odejście Afrodyty”, „Błazen-wielki mąż”, „Mój przyjaciel król”, „Milczące między nami”, „Bruliony profesora T.”, „Prawo i pięść”, „Pingpongista”, „Dziennik na nowy wiek”, „Szóste, najmłodsze i inne opowiadania”.

Józef Hen już jako dziecko współpracował z „Małym Przeglądem” Janusza Korczaka. Swój pierwszy wiersz opublikował w piśmie „Głos Żołnierza”, po wojnie został redaktorem tygodnika „Żołnierz Polski”. Inspiracją do pracy twórczej są dla niego przeżycia wojenne i zamiłowanie do historii Polski.

 

 

Wybierz format:
19.99 PLN 17.95 PLN
Cena brutto
19.99 PLN


Dostępność:
wysyłamy w ciągu: 24 godz

Ci, którzy kupili tego audiobooka, kupili również:

 Pokaż recenzje 
  
Inne produkty z tej samej kategorii
Recenzja naszych ekspertów
Zabójcza dawka historii

Tomasz Rabsztyn, AudioBook.pl

Józef Hen, CRIMEN, 1CD - MP3
Autor: Józef Hen
Tytuł: Crimen
Czyta: Henryk Pijanowski
Czas: 18 godz. 6 min.
Nośnik: 1CD - MP3
Wydawca: StoryBox

"Crimen" Józefa Hena jest powieścią historyczną z wątkiem sensacyjnym, czy też detektywistycznym. Tym, co od razu ,,rzuca się tutaj w uszy" -- zwłaszcza na tle wielu popularnych ostatnimi czasy kryminałów retro -- jest olbrzymia, podręcznikowa wręcz dawka informacji. Z jednej strony pozostaje to oczywiście dużym plusem: od razu zauważamy, że osadzenie akcji w okresie panowania Zygmunta III Wazy nie służy jedynie ---- jak to ma niestety miejsce w wielu innych tego typu pozycjach -- dodaniu oryginalności wtórnej zazwyczaj zagadce kryminalnej, lecz rzetelnej analizie historycznej. Wątek detektywistyczny jest tutaj tylko pretekstem do ukazania skomplikowanych realiów tamtych czasów.

Jednak to, co początkowo wydaje się olbrzymim atutem, wkrótce odkrywa niestety także swoje słabe strony: bogactwo grup wyznaniowych i poszczególnych różnic między nimi dla przeciętnego czytelnika/słuchacza po pewnym czasie może stać się zwyczajnie męczące, tak że "Crimen" momentami wydaje się skierowany głównie do znawców lub pasjonatów tematu. Co gorsza, sama intryga rozwija się powoli i w sposób niespecjalnie porywający, początkowo gubi się w natłoku bohaterów i faktów.

O ile zatem w takim na przykład "Imieniu Róży" Umberta Eco wątek historyczny i teologiczny (przykładowo debata na temat ubóstwa Jezusa Chrystusa) nie wysuwają się na plan pierwszy, i lektura książki sprawi przyjemność nawet tym, którzy skupiają się jedynie na zagadce tajemniczych morderstw w opactwie, o tyle "Crimen" absolutnie nie broni się jako poczytna sensacja z ,,drugim, głębszym dnem". U Hena dostajemy prawie wszystko równocześnie, na jednym planie, w konsekwencji zaś, żeby choć w najmniejszym stopniu przejąć się losami Tomasza Błudnickiego, Cyryla czy kniazia Ginwiłła, trzeba przebrnąć przez obszerne fragmenty szczegółowo opisujące zróżnicowanie etniczne i wyznaniowe Rzeczypospolitej Obojga Narodów.  Z jednej strony Żydzi, Ormianie, Tatarzy, z drugiej -- katolicy, wyznawcy prawosławia, arianie, kosturowcy, składają się na bogaty, skrupulatnie oddany świat, w którym pobrzmiewają dodatkowo echa wojny polsko-rosyjskiej z lat 1609-1618.

Odbioru książki nie ułatwia też stylizacja językowa, która -- choć poprawna i drobiazgowa -- również może irytować. Tutaj właśnie niebagatelną rolę odgrywa sam lektor. I w tym przypadku jego ocena nie jest jednak zupełnie jednoznaczna. Z jednej strony spokojny, żywy i dość niefrasobliwy sposób czytania książki przez Henryka Pijanowskiego działa na słuchaczy ożywczo i nie powoduje znużenia, z drugiej -- aktor nie potrafi oddać napięcia, przez co "Crimen" w jego interpretacji nabiera zbyt łagodnego charakteru. Tymczasem opowieść snuta przez Hena zawiera przecież kilka mocnych, okrutnych nawet fragmentów: siła ich oddziaływania zostaje jednak mocno uszczuplona, a potencjał niewykorzystany. Co więcej, sympatyczny głos Pijanowskiego nijak nie pasuje także do wielu bohaterów, zawsze bardzo męskich, nierzadko zaś po prostu zupełnie ,,gburowatych".

Tym, co pozostaje największą wartością "Crimen", jest natomiast rewelacyjne wyczucie przez autora ponadczasowości zarówno przedstawianych przez niego problemów, jak i konkretnych postaw ludzkich.  Jak zauważy jeden z bohaterów książki, kniaź Ginwiłł, zmieniają się czasy i obyczaje, ale nie ludzie. I tak jak sam kniaź znajduje analogie między czasami swoimi a tymi opisywanymi przez starożytnych autorów, tak i my znajdujemy analogie między naszą rzeczywistością a tą z dzieła Hena. I nie chodzi tylko o podobieństwa dość oczywiste, jak chociażby nieustanne, niejednokrotnie niepoparte żadną wiedzą spory religijne (różnica jest oczywiście taka, że u nas takie spory nie są już połączone z zabijaniem), czy klasyczne warcholstwo, lecz także zupełnie niespodziewane: model kariery szlachcica do złudzenia przypomina na przykład dzisiejszy model kariery w ogóle. Szlachcic wyrabia sobie zatem pozycję nie tylko przez konkretne potyczki i udział w bitwach, lecz w równym stopniu przez układy, znajomości, pochlebstwa czy nawet oszustwa. Droga do góry jest zatem długa i żmudna, w dół można za to spaść w jednej chwili.

Reasumując, "Crimen" pozostaje pozycją, którą trudno polecić, lecz i której nie można też zupełnie odradzić. Niewątpliwie posiada tak swoje atuty -- chociażby przywoływaną już drobiazgowość w ukazywaniu realiów -- jak i swoje wady. Paradoksalnie, zalety szybko mogą stać się wadami i na odwrót, w efekcie zaś odbiór książki w wyjątkowo mocnym stopniu zależy w tym przypadku od gustu i oczekiwań konkretnego słuchacza.

Fabuła 3
Interpretacja 3
Efekty specjalne
Grafika i estetyka opakowania 3
Jakość techniczna nagrania 4
Ogólne wrażenie 3

 


Dodaj recenzję

   Strona główna  |  Promocje  |  Nowości  |  O sklepie  |  Poradnik  |  Regulamin  |  Nasza wysylka  |  Reklamacje i zwroty  |  Kontakt  |  Pomoc  |  FastDeal Pomoc   
Copyright © 2011 Ateria Sp. z o.o. | oprogramowanie
| Modyfikacje Sklepy internetowe E-VENDOR
książki audio, książki na mp3, audiobook, audiobooks, książki do słuchania, książki na CD, książki na płytach, książki mówione, książki na kasetach