Filtr formatów:
CD audio
MP3 CD
MP3 download
Filtr treści:
adaptacja
brak informacji
pełna
skrócona
wykład
Strona główna » DLA DZIECI » Bajki, baśnie, mity, legendy » Grzegorz Kasdepke, NASZ PRZYJACIEL PROMETEUSZ. MITY GRECKIE DLA DZIECI, CZĘŚĆ I, 1CD

Wybierz kategorię

KONTAKT
KONTAKT
oraz
ZAMÓWIENIA TELEFONICZNE

tel. 22 736 61 27
kom. 781 776 894

w godz: 9.00-16.00


Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wpisz poniżej swój adres e-mail, na który będziemy przesyłać informacje o nowościach i promocjach.

Usuń

Promocje

 

Audiobook: Grzegorz Kasdepke, NASZ PRZYJACIEL PROMETEUSZ. MITY GRECKIE DLA DZIECI, CZĘŚĆ I, 1CD


Czas nagrania: 1 godz.3 min
Opakowanie: Mały digipack dwuskrzydełkowy

rok wydania: 2009
NR KAT. AL 026
F
ormat: 14x12,5 cm
Producent: Audio Liber


Nić  Ariadny, puszka Pandory, pięta Achillesa, stajnia Augiasza, męki Tantala, róg obfitości, syzyfowe prace, szata Dejaniry, ośle uszy Midasa - wszystkie te określenia wiążą sie z grecką mitologią. Kilka z nich wyjaśnimy, o rozszyfrowanie pozostałych musicie postarać się sami.

Słuchając tej płyty dowiecie się czym był róg obfitości. Poznacie także wielkiego przyjaciela ludzi - Prometeusza, piekną boginie Afrodytę I Hermesa łobuziaka nad łobuziakami. A z Demeter - boginią urodzaju szukać będziecie jej córki Persefony...

Grzegorz Kasdepke (ur. 4 maja 1972 w Białymstoku) −  polski twórca literatury dla dzieci i młodzieży, absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor wielu bajek i opowiadań, scenarzysta telewizyjnych programów (Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa) oraz seriali telewizyjnych.

Do bogatego dorobku literackiego pisarza zaliczają się takie tytuły jak m.in. „Miasteczko misiów”, „Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko”, „Niegrzeczniaki”, „Wakacje Potworaka”, „Dziwne przypadki bajkopisarza”, „Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu”, „Najpiękniejsze mity dla dzieci”.

 

 

Wybierz format:
24.90 PLN 17.43 PLN
Cena brutto
24.90 PLN


Dostępność:
wysyłamy w ciągu: 24 godz

Ci, którzy kupili tego audiobooka, kupili również:

 Pokaż recenzje 
  
Inne produkty z tej samej kategorii
Recenzja naszych ekspertów
Nasz przyjaciel Prometeusz

Sebastian Rusak, AudioBook.pl

Grzegorz Kasdepke, NASZ PRZYJACIEL PROMETEUSZ. Mity greckie dla dzieci, część I, 1CD

Autor: Grzegorz Kasdepke
Tytuł: "Nasz przyjaciel Prometeusz. Mity greckie dla dzieci",
część I
Czyta: Grażyna Barszczewska
Czas: 1 godz. 3 min
Nośnik: 1 CD
  Wydawca: Audio Liber

Posłuchaj fragmentu

Trudno tej książki nie polecać. I jestem pewien, że ci którzy wezmą do rąk część pierwszą, nie poprzestaną na niej. To wciąga...

I znów historia zatoczyła koło! Oto opowiadane przed wiekami mity znów mają szansę zabrzmieć -  oczywiście już jako obrobiony literacko materiał, ale jednak - znów jest on "słyszalny". To była moja pierwsza refleksja, gdy otrzymałem pierwszą część Mitów greckich dla dzieci zatytułowaną Nasz przyjaciel Prometeusz Grzegorza Kasdepke w pięknej - jak się później okazało - interpretacji Grażyny Barszczewskiej. Druga refleksja przyszła z innej strony. Dziś jest nam coraz łatwiej wyobrazić sobie młodego człowieka (czy tylko młodego?), który nie zna mitów, a co za tym idzie nie wie dlaczego mówimy o 'nici Ariadny', skąd 'róg obfitości', 'Syzyfowe prace', 'puszka Pandory', 'pięta Achillesa', nie mówiąc już o źródłach takich słów jak np. 'arachnofobia' czy 'narcystyczna' postawa. Brak wiedzy o pochodzeniu związków frazeologicznych albo konkretnych wyrazów sprawia, że są one coraz rzadziej używane. Te dwie pierwsze refleksje można jeszcze nieco wyostrzyć zadając wprost pytanie, po co nam właściwie dzisiaj mity? Czy tylko po to, aby nie umarły związki frazeologiczne? Na to pytanie można odpowiedzieć pytaniem: z jakiego powodu przetrwały one tyle wieków? Może jednak mają nam coś do przekazania, coś o nas samych? Mit o Edypie musiał czekać aż do czasów Freuda, aby otrzymać swoje wyjaśnienie.

To oczywiście refleksje dalsze i bardziej ogólne, a przecież pierwszymi odbiorcami Mitów greckich dla dzieci są oczywiście dzieci. To dla nich powstał ten czteroczęściowy wybór mitów, a one średnio byłyby zainteresowane powyższymi wynurzeniami. Przejdźmy więc do rzeczy.

Część pierwsza nosi wspomniany już wcześniej tytuł Nasz przyjaciel Prometeusz, część druga to Złoto i uszy króla Midasa, a potem kolejno Śliczna i mądra czyli Atena oraz  Głowa Meduzy. Pomysł rewelacyjny: opowiedzieć na nowo, w sposób zrozumiały dzisiejszym dzieciakom stare greckie mity.  A jak realizacja?

Nasz przyjaciel Prometeusz składa się z pięciu rozdziałów. Najdłuższy ma nieco ponad piętnaście minut, najkrótszy dziewięć i pół. Poznajemy w nich trudności wprowadzania porządku w dopiero co wyłonionym z chaosu świecie, kiedy to zawsze znajdzie się jakiś powód do kłótni(Początki są trudne). Kłócą się oczywiście najczęściej dzieci z rodzicami i na odwrót. Matka Ziemia, Gaja, musi patrzyć na walkę swego syna Kronosa, najmłodszego z dwanaściorga tytanów, ze swym ojcem Uranosem. Potem z kolei on musi żyć w cieniu okrutnej klątwy rzuconej przez pokonanego Uranosa. Ostatecznie to jednak Zeus zostaje królem na Olimpie, gdzie mając swój wspaniały róg obfitości oraz Egidę przewodzi całej plejadzie bogów.

Właśnie wśród nich znajduje się "nasz przyjaciel Prometeusz", który ulepiwszy z gliny człowieka, nauczył go wszystkiego, stał się opiekunem ludzkości, co niestety sprowadziło na niego dotkliwą karę ze strony zazdrosnego przywódcy bogów. Na szczęście dzięki Heraklesowi wszystko skończyło się dobrze.  

Prometeuszowi ani w głowie zabawa i miłostki, za to Afrodyta (Miss Olimpu), "najpiękniejsza z pięknych" odkąd wyłoniła się z morskiej piany budziła powszechny zachwyt i nie stroniła od zabawy. Zazdrosne Hera i Atena nie dały jej jednak spokoju. Koniec końców to dzięki niej mamy piękną wiosnę i smutną jesień.

Zapewne niejednemu chłopcu bliski będzie Hermes, łobuz nad łobuzy! Oj! wiele problemów sprawi on swoim rodzicom, ale każdy przecież może się zmienić. Ostatecznie to w jego ręku spocznie kaduceusz oraz to właśnie on jest opiekunem podróżników.  

A gdzie zniknęła Persefona? Biedna Demeter do dziś każdego roku opłakuje jej odejście do Hadesu, by jednak na wiosnę móc cieszyć się jej powrotem(Gdzie jest moja córa?). Rodziców trzeba słuchać - ale to trudne, dawniej też tak było.

Tak to pokrótce przedstawia się plan pierwszej części Mitów greckich dla dzieci. Kasdepke posiada wspaniały dar mówienia do najmłodszych. Nie mówi jak pedagog, moralizator - on po prostu opowiada z pasją, w tym przypadku mityczne historie, cały czas komentując to, co się wydarza. I te miejsca są właśnie najciekawsze. Każde dziecko zobaczy jak wyraźny jest związek mitów z dzisiejszym życiem, a ?przy okazji? czegoś się nauczy. Ta nauka na pewno nie pójdzie w las.

Trudno tej książki nie polecać. I jestem pewien, że ci którzy wezmą do rąk część pierwszą, nie poprzestaną na niej. To wciąga...
Recenzje naszych klientów
Autor: ala Ocena: Data dodania: 2009-02-03
świetna książka. tylko polecać:)
Dodaj recenzję

   Strona główna  |  Promocje  |  Nowości  |  O sklepie  |  Poradnik  |  Regulamin  |  Nasza wysylka  |  Reklamacje i zwroty  |  Kontakt  |  Pomoc  |  FastDeal Pomoc   
Copyright © 2011 Ateria Sp. z o.o. | oprogramowanie
| Modyfikacje Sklepy internetowe E-VENDOR
książki audio, książki na mp3, audiobook, audiobooks, książki do słuchania, książki na CD, książki na płytach, książki mówione, książki na kasetach