Promocja dnia

Kamizelka

Audiobook: Kamizelka

 

Bolesław Prus

 

Tomasz Czarnecki

 

20 min.

 

Pudełko DVD Slim

 

Wydawnictwo MagnaT

 

Wysyłamy: w ciągu 24 godzin

9,90 zł

9,90 zł za szt

 • Wyślij do znajomego

  Wyślij do znajomego

  Kamizelka

  Kamizelka

  Odbiorca: :

  * Pola wymagane

    lub  Anuluj

 • rok wydania: 2010
  ISBN: 5907
  -60-0300-835
  format: 19 x 13,5cm
  Producent: Wydawnictwo MagnaT

  "Kamizelka" Bolesława Prusa ukazuje się w wersji audio, w interpretacji Tomasza Czarneckiego.

  Jest to jedna z najbardziej znanych nowel pisarza, autora powieści "Placówka", "Lalka", "Emancypantki", " Faraon", a także licznych opowiadań i nowel, między innymi "Powracającej fali", "Antka" czy "Katarynki".

  W "Kamizelce" słuchacze audiobooka zostają przeniesieni do jednej z kamienic Warszawy XIX wieku. Żyje tu młode małżeństwo: on jest najemnym urzędnikiem, ona — nauczycielką, do skromnej pensji dorabiającą szyciem. Kiedy mężczyzna zaczyna chorować na gruźlicę. Mężczyzna, który mocno chudnie, skraca jedną sprzączkę w tytułowej kamizelce, by nie martwić żony, ona zaś w tajemnicy robi to samo, by z kolei dodać mu otuchy. Tytułowa kamizelka staje się więc symbolem trudnej sytuacji materialnej i społecznej głównych bohaterów.

   „Niektórzy ludzie mają pociąg do zbierania osobliwości kosztowniejszych lub mniej kosztownych, na jakie kogo stać. Ja także posiadam zbiorek, lecz skromny, jak zwykle w początkach. Jest tam mój dramat, który pisałem jeszcze w gimnazjum na lekcjach języka łacińskiego... Jest kilka zasuszonych kwiatów, które trzeba będzie zastąpić nowymi, jest...”

  Dzięki jednowątkowości akcji, małej liczbie bohaterów i zwięzłej formie przedstawienia nowela Prusa jest wyrazista, mocna i wskazuje słuchaczowi to, co być może w normalnym życiu ciężko spostrzec. Siła miłości, oddania, poświęcenia jest tematem tej jednej z najbardziej wzruszających noweli polskiego pisarza.

  Bolesław Prus
  (Aleksander Głowacki) - urodził się w Hrubieszowie na lubelszczyźnie. Uczył się w szkole powiatowej w Lublinie, od 1862 w gimnazjum w Siedlcach, potem w Kielcach pod opieką starszego brata i nauczyciela historii – Leona Głowackiego. W 1863 uciekł do oddziału powstańczego. Ranny, dostał się do rosyjskiej niewoli. W 1864 Roku wstąpił do lubelskiego liceum. Cztery lata później został przyjęty na wydział matematyczno-fizyczny Szkoły Głównej w Warszawie. Po drugim Roku zrezygnował ze studiów. Od 1872 współpracował jako felietonista z „Opiekunem Domowym” i „Niwą”, od 1873 z „Muchą” a od 1874 z „Kolcami”. Od 1875 prowadził kronikę tygodniową. Najpierw w „Kurierze Warszawskim” potem w „Kurierze Codziennym i „Tygodniku Ilustrowanym”. Do 1911 Roku napisał około 1100 felietonów. Zmarł w Warszawie. Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

  Opinie

  Napisz opinię

  Kamizelka

  Kamizelka

  30 innych audiobooków w tej samej kategorii:

  Klienci którzy zakupili ten audiobook kupili również: