Pięć lat kacetu

Pięć lat kacetu
Audiobook w pliku

 

Stanisław Grzesiuk

 

ARKADIUSZ BAZAK

 

19 godz. 9 min.

 

526 MB

 

StoryBox

 

17,95 zł

17,95 zł za szt

 • Wyślij do znajomego

  Wyślij do znajomego

  Pięć lat kacetu

  Pięć lat kacetu

  Odbiorca: :

  * Pola wymagane

    lub  Anuluj

 • rok wydania: 2009
  ISBN: 978-83-61592-21-1

  format: 19x13,5 cm
  Producent: StoryBox

  "Od sierpnia 1945 roku stanąłem do uczciwej pracy i pracowałem do 1959 roku. Przerwałem pracę z powodu gruźlicy, na którą leczę się od 1947 roku. Choruje też na gruźlicę Janusz Zakulski, który już nie może pracować od 1949 roku. Choruje i Adam Kwiatkowski, choruje też wielu innych, a wielu kolegów zabrała już gruźlica z grona żyjących".

  "Pięć lat" kacetu Stanisława Grzesiuka stanowi część autobiograficznej trylogii, na którą składają się jeszcze tytuły "Boso, ale w ostrogach" oraz "Na marginesie życia". Grzesiuk, z zawodu elektromechanik, z zamiłowania i talentu pisarz, pieśniarz oraz propagator przedwojennego folkloru stolicy i gwary warszawskiej, często nazywany był bardem z Czerniakowa.

  Styl Grzesiuka cechuje prosty, lecz jednocześnie barwny język oraz humor, obecny nawet wtedy, kiedy — tak jak "Pięciu latach kacetu"— pisze o obozach koncentracyjnych. Pisarz najpierw przez kilka miesięcy przebywał w Dachau, później zaś w Mauthausen-Gusen. W obozach nabawił się gruźlicy płuc, na którą finalnie zmarł w 1963 roku. Swoje zmagania z chorobą opisał — również w sposób niepozbawiony humoru — we wspomnianej już książce "Na marginesie życia".

  "Pięć lat kacetu" w wersji audio czyta Arkadiusz Bazak.

  "Gdy mówię, że w obozie zagłuszano w ludziach uczucia, myślę o tym, z jakim spokojem i obojętnością patrzyło się na krzywdę i śmierć innych ludzi. Każdy zajęty był sobą, troską o przeżycie godziny, pół dnia, dnia i nocy. W każdej chwili człowiek mógł być zabity… Silniejszy uderzał słabszego, odpychał go, zabierał to co jemu było potrzebne."

   

  Opinie

  Napisz opinię

  Pięć lat kacetu

  Pięć lat kacetu

  30 innych audiobooków w tej samej kategorii: