Piaskowa Góra

Piaskowa Góra
Audiobook w pliku

 

Joanna Bator

 

Anna Buczek

 

12 godz. 0 min.

 

360 MB

 

Biblioteka Akustyczna Sp. z o.o.

 

39,90 zł

39,90 zł za szt

 • Wyślij do znajomego

  Wyślij do znajomego

  Piaskowa Góra

  Piaskowa Góra

  Odbiorca: :

  * Pola wymagane

    lub  Anuluj

 • Rok wydania: 2013
  ISBN:
  978-83-280-0849-6
  format: 12,5 x 14

  Producent: WAB

  Początek lat 70. poprzedniego wieku. Jadzia Maślak przyjeżdża do Wałbrzycha z wioski pod Skierniewicami i prosto z oblodzonych schodów dworca wpada w ramiona nadgórnika Stefana Chmury, syna przesiedleńców ze Wschodu. Od tej chwili jej życie toczy się na tle wałbrzyskiego krajobrazu. Dziewczyna idzie ze Stefanem do ołtarza ubrana w suknię z poniemieckiej firany. Wprowadza się do bloku na Piaskowej Górze, gdzie zawsze wieje wiatr. W końcu rodzi bliźniaczki: jedną martwą, drugą żywą, Dominikę - niepodobną do nikogo z rodziny. Historie opowiadane przez Bator zaczynają się i kończą w różnych czasach i miejscach, lecz wszystkie zbiegają się na Babelu, jak miejscowi nazywają największy dom na Piaskowej Górze. Babcie Halina i Zofia, matka Jadzia i córka Dominika, cztery kobiety, a między nimi kolejni mężczyźni. Grzeszne romanse, nieoczywiste pokrewieństwa i pęknięte tożsamości. Historia kilkudziesięciu lat.

  Powieść Bator imponuje celnością obserwacji i epickim rozmachem. Widok na Polskę z Piaskowej Góry to spojrzenie w samo sedno tego, kim jesteśmy. Jadzia toczy się i kula. Dominika jest lekka i krucha. Gdyby Jadzia ją przysiadła, kostki córki chrupnęłyby jak wafelek do lodów. Jednak Dominika nadrabia szybkością, robi uniki. Podskakuje i wygina się jak zając z radzieckiej kreskówki. Każde zbliżenie Dominiki i Jadzi grozi kolizją, niebezpieczeństwo wzrasta proporcjonalnie do odległości, z jakiej na siebie wpadają. Jadzia jest zawsze w tym samym miejscu, to Dominika odlatuje lub nadlatuje lotem koszącym. Ląduje awaryjnie na Piaskowej Górze, aż iskry się sypią, zanim wyhamuje, i już po chwili wzbija się do lotu w obłoku kurzu.


  Joanna Bator – Kulturoznawczyni i filozofka, która porzuciła karierę naukową dla literatury. Laureatka Nagrody Literackiej NIKE za powieść „Ciemno, prawie noc” (W.A.B. 2012). Felietonistka „Gazety Wyborczej”. Jest wielbicielką i znawczynią kultury japońskiej, za książkę „Japoński wachlarz” (2004, wyd. poszerzone W.A.B. 2011) otrzymała Nagrodę im. Beaty Pawlak. W 2009 Roku nakładem W.A.B. ukazała się powieść „Piaskowa Góra”, nominowana do nagród NIKE i GDYNIA, a Rok później jej kontynuacja, „Chmurdalia”, która była finalistką kolejnej edycji nagrody NIKE. „Piaskowa Góra” została przełożona na język niemiecki, węgierski, hebrajski i macedoński; niemiecka wersja powieści znalazła się w finale Międzynarodowej Nagrody Literackiej. W przygotowaniu wydanie francuskie, chorwackie i arabskie. „Chmurdalia” ukazała się w Niemczech, w przygotowaniu wydanie węgierskie. Prawa do Ciemno, prawie noc zostały sprzedane do Izraela.

  Opinie

  Napisz opinię

  Piaskowa Góra

  Piaskowa Góra

  30 innych audiobooków w tej samej kategorii: