Fraszki

Fraszki
Audiobook w pliku

 

Jan Kochanowski

 

Janusz Żak

 

1 godz. 0 min.

 

25 MB

 

Wydawnictwo MagnaT

 

9,00 zł

9,00 zł za szt

 • Wyślij do znajomego

  Wyślij do znajomego

  Fraszki

  Fraszki

  Odbiorca: :

  * Pola wymagane

    lub  Anuluj

 • rok wydania: 2010
  ISBN: 5907
  -60-0300-972
  format: 19 x 13,5cm
  Producent: Wydawnictwo MagnaT

   Fraszki Jana Kochanowskiego, które ukazują się teraz jako audiobook w interpretacji Janusza Żaka, łączy z pewnością jedno — doskonała forma, genialne rymy i lapidarność, tak charakterystyczne dla tego wybitnego autora. Fraszki  Kochanowski tworzył przez całe życie, większa ich część powstała jednak w okresie dworskim. Po raz pierwszy ukazały się drukiem w Drukarni Łazarzowej w 1584 r., zaraz po tym, kiedy poeta ukończył ich redakcję.

   

  Teraz dostępne są słuchaczom i miłośnikom audiobooków, którzy słuchając Fraszek, po raz kolejny przekonać się  mogą o geniuszu poety.

  Jan Kochanowksi (1530-1584) — prawdopodobnie urodził się w 1530 roku w Sycynie koło Zwolenia, a zmarł 22 sierpnia 1584 roku w Lublinie. Był polskim poetą epoki renesansu, przedstawicielem filozofii eklektycznej — stoicyzmu, epikureizmu, renesansowego neoplatonizmu i głębokiej wiary w Boga. Jego twórczość w znacznej mierze obejmuje utwory wierszowane: wspomniane fraszki, treny, pieśni, wierszowane tragedie, poematy, przekłady psalmów. Do jego najbardziej znanych dzieł należą: Zuzanna, Satyr albo Dziki mąż, Odprawa posłów greckich, Psałterz Dawidów, Treny, Fraszki, Pieśni księgi dwoje, Wróżki.

   

  Jesli darmo masz te książki,
  A spełna w wacku pieniążki,
  Chwalę twą rzecz, gościu-bracie,
  Bo nie przydziesz ku utracie;
  Ale jesliś dał co z taszki,
  Nie kupiłeś, jedno fraszki.

  Fraszka to drobiazg, bagatela, błahostka, a w literaturze, to krótki utwór liryczny zazwyczaj rymowany i wierszowany o różnorodnej tematyce, często humorystycznej lub ironicznej (satyrycznej). Posiada puentę.


   

   

  Opinie

  Napisz opinię

  Fraszki

  Fraszki

  30 innych audiobooków w tej samej kategorii: