Kamizelka

Kamizelka
Audiobook w pliku

 

Bolesław Prus

 

Tomasz Czarnecki

 

20 min.

 

9 MB

 

Wydawnictwo MagnaT

 

9,00 zł

9,00 zł za szt

 • Wyślij do znajomego

  Wyślij do znajomego

  Kamizelka

  Kamizelka

  Odbiorca: :

  * Pola wymagane

    lub  Anuluj

 • rok wydania: 2010
  ISBN: 5907
  -60-0300-835
  format: 19 x 13,5cm
  Producent: Wydawnictwo MagnaT

   

  Kamizelka Bolesława Prusa ukazuje się w wersji audio, w interpretacji Tomasza Czarneckiego.

  Jest to jedna z najbardziej znanych nowel pisarza, autora powieści Placówka, Lalka, Emancypantki, Faraon, a także licznych opowiadań i nowel, między innymi Powracającej fali, Antka czy Katarynki.

  W Kamizelce słuchacze audiobooka zostają przeniesieni do jednej z kamienic Warszawy XIX wieku. Żyje tu młode małżeństwo: on jest najemnym urzędnikiem, ona — nauczycielką, do skromnej pensji dorabiającą szyciem. Kiedy mężczyzna zaczyna chorować na gruźlicę. Mężczyzna, który mocno chudnie, skraca jedną sprzączkę w tytułowej kamizelce, by nie martwić żony, ona zaś w tajemnicy robi to samo, by z kolei dodać mu otuchy. Tytułowa kamizelka staje się więc symbolem trudnej sytuacji materialnej i społecznej głównych bohaterów.

   „Niektórzy ludzie mają pociąg do zbierania osobliwości kosztowniejszych lub mniej kosztownych, na jakie kogo stać. Ja także posiadam zbiorek, lecz skromny, jak zwykle w początkach. Jest tam mój dramat, który pisałem jeszcze w gimnazjum na lekcjach języka łacińskiego... Jest kilka zasuszonych kwiatów, które trzeba będzie zastąpić nowymi, jest...”

  Dzięki jednowątkowości akcji, małej liczbie bohaterów i zwięzłej formie przedstawienia nowela Prusa jest wyrazista, mocna i wskazuje słuchaczowi to, co być może w normalnym życiu ciężko spostrzec. Siła miłości, oddania, poświęcenia jest tematem tej jednej z najbardziej wzruszających noweli polskiego pisarza.

  Opinie

  Napisz opinię

  Kamizelka

  Kamizelka

  30 innych audiobooków w tej samej kategorii: